Foto mahnitëse që tregojnë traditën antike të gjuetisë se mjaltit në Nepal

Keni degjuhar ndonjë herë per zgjojet të bletëve më të mëdha në bote? Ato ndodhen ne ultësirat e Himalajeve të ndertuara mes shkëmbinjeve. Andrew Newey është një fotograf që shëtit gjithë botën per të bëre këto fotografi të mahnitëshme.

zgjoje ne shkëmbinj

Dy herë në vit njerëzit e Tribuse Gurung në Nepalin qëndror rezikojne jetën për të mbledhur mjaltë nga bletët lart nëpër shkëmbinj në Himalaje, kjo lloj blete Apis laboriosa është më e madhja ne botë në llojin e vet .

andrew-newey-honey-hunt-06[1]

Për disa qindra vjet aftesitë e këtij zanati janë përcjellë brez pas brezi por tani si bletët ashtu dhe mjalti tradicional nga to janë duke u pakësuar.

1-mjalti-kapshtica 0-mjalti-kapshtica

Për të mbledhur mjaltin këta gjuetarë nuk përdorin asgjë tjetër vecse litarë shkallë të bera vetë dhe shkopinj të gjatë. Tymi përdoret për të larguar mijra bletë të tërbuara.

8-mjalti-kapshtica 7-mjalti-kapshtica

Pjesa më e madhe e foleve të bletëve janë vendosur në buzë te shkëmbinjve për të qënë larg predatorëve dhe për të rritur expozimin ndaj diellit.

9-mjalti-kapshtica mjalti-kapshtica-2 4-mjalti-kapshtica 3-mjalti-kapshtica

Galerinë e plotë të këtij fotografi mund ta gjeni këtu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *